Strona głównaFotowoltaikaRynek fotowoltaiczny w Polsce

Rynek fotowoltaiczny w Polsce

Nie jest tajemnicą, że rynek fotowoltaiczny w naszym kraju rozwija się w zdumiewającym tempie. Nie brakuje chętnych do instalowania małych instalacji na własny użytek na dachu domu jednorodzinnego. Nie brakuje też chętnych do inwestowania w duże instalacje fotowoltaiczne, które są traktowane jako innowacyjny i intratny pomysł na inwestycje. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że rynek fotowoltaiczny przeżywa czas gorączki złota.

Szybki rozwój fotowoltaiki w Polsce

Sprawdźmy jak w liczbach wygląda stan polskiej fotowoltaiki. Okazuje się, że według danych powszechnie dostępnych w Internecie moc zainstalowanej fotowoltaiki pomiędzy październikiem 2019 a październikiem 2020 wzrosła aż o ponad 160%! Natomiast tylko pomiędzy wrześniem 2020 a sierpniem 2020 zanotowano przyrost mocy na poziomie 6,1%. Przytoczone dane ilustrują niesamowicie szybkie tempo rozwoju instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

Przyszłość fotowoltaiki w Polsce

To co dzieje się obecnie pozwala snuć ambitne plany wszystkim firmom fotowoltaicznym. Czy zapowiada się na wysycenie rynku i pewną ochłodę na rynku? Raczej nic na to nie wskazuje. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej do końca 2020 roku udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym Polski powinien wynieść 15 procent. Plany UE na przyszłość są jeszcze bardziej ambitne w związku z czym śmiało można prognozować, że rynek fotowoltaiczny czeka świetlana przyszłość.

Potwierdzeniem tych planów są liczne programy dofinansowujące inwestowanie w odnawialne źródła energii. Przykłady to Mój Prąd, Czyste Powietrze, Prosument, Agroenergia, Energia Plus. Co ciekawe, dofinansowania to nie wszystko. Ustawodawca pomaga fotowoltaice również przez liczne ulgi i ułatwienia. Na przykład brak konieczności przygotowania projektu budowlanego dla mikroinstalacji 6,5kW, ulga termomodernizacyjna dzięki której osoby fizyczne mogą odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki przeznaczone na instalacje (maksymalnie 53 tysiące złotych), ujednolicenie stawki VAT na instalacje fotowoltaczine oraz wiele więcej ciekawych rozwiązań.

Podsumowując, przyszłość fotowoltaiki rysuje się w świetlanych kolorach. Na pewno OZE i dbałość o czyste powietrze to coś co jest w interesie nas wszystkich.

Więcej na temat przyszłości i obecnego stanu fotowoltaiki w naszym kraju można przeczytać na https://solart-pv.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne