Strona głównaFotowoltaikaGdzie powstaje energia w instalacji fotowoltaicznej?

Gdzie powstaje energia w instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika od kilku lat przeżywa intensywny rozkwit. Coraz więcej firm, jak i właścicieli prywatnych domów sięga po to ekologiczne rozwiązanie. Pomimo zmiany systemu rozliczeń konsumenckich, w dalszym ciągu panele słoneczne są sposobem na duże oszczędności i stanowią opłacalną inwestycję.

 

Najważniejszym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły fotowoltaiczne. Dzięki temu są one w stanie wytworzyć większą ilość mocy. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, polegające na przekształceniu energii z promieniowania słonecznego w prąd stały. Ogniwo fotowoltaiczne jest układem zbudowanym z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny przez działanie czynników zewnętrznych (promieniowanie słoneczne, niskie temperatury). W produkcji ogniw fotowoltaicznych stosuje się zazwyczaj krzem pełniący funkcję półprzewodnika. Grupa modułów zasilająca jeden falownik tworzy panel fotowoltaiczny. Montaż paneli na gruncie czy obiekcie jest możliwe dzięki konstrukcji wsporczej, która gwarantuje stabilność całego układu.

Ile energii produkuje instalacja fotowoltaiczna?

Wszystko zależy przede wszystkim od wielkości całej instalacji fotowoltaicznej. Panele słoneczne zapewniają ok. 1000 kWh energii elektrycznej w skali roku z 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej (biorąc pod uwagę optymalnie ustawione modułu). A więc przykładowo, jeśli roczne zużycie wynosi 5 000 kWh, to odbiorca, uwzględniając system net-billing (od 1 kwietnia 2022 r.) będzie potrzebował instalacji o mocy co najmniej 5kWp.

Jak przechować wyprodukowany prąd?- magazyny energii

Aby taka inwestycja była jeszcze bardziej opłacalna i korzystna dla odbiorcy, warto zakupić magazyn energii. Czym on właściwie jest? To zaawansowany sprzęt, które umożliwia gromadzenie i przechowywanie prądu, zazwyczaj w formie substancji chemicznej, w którą zamienia nadwyżkę prądu uzyskaną przez system fotowoltaiczny czy pozostałe odnawialne źródła energii. Co ciekawe, magazyn energii sposobem swojego działania przypomina baterie i akumulatory. Domowe magazyny energii są propozycją dla wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którym zależy na gromadzeniu jak największej ilości energii i na stałym dostępie do niej. Te nowoczesne urządzenie minimalizują straty, która można zaobserwować podczas pobierania zgromadzonej energii w sieci.

Dlaczego magazyn energii jest tak polecaną inwestycją?

Zakup magazynu energii niesie ze sobą liczne korzyści. Po pierwsze, decydując się na taki sprzęt, można gromadzić energię w magazynie, zamiast przekazywania jej do zakładów energetycznych. Przechowywana w magazynie energia zostanie zużyta w dowolnym momencie, gdyż będziemy mieli do niej swobodny dostęp. Sprzęt sprawdzi się idealne także w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci, takich jak domek letniskowy czy działka. Magazyn energii jest opcja dla osób, które nie zużywają zbyt dużo energii, jednak chcą ją w całości zużytkować. Urządzenia te to też propozycja w miejscach, gdzie często dochodzi do przerw w zasilaniu. Jakie są najważniejsze zalety magazynów energii?

  • optymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii, w dowolnym momencie w przyszłości. Cała energia pozostaje więc z nami i zostanie w pełni zużyta, bez strat do których dochodzi w przypadku posiadania samej instalacji fotowoltaicznej,
  • całodobowy dostęp do prądu, nawet w przypadku przerw prądu nie trzeba obawiać się braku zasilania,
  • pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną, nawet w szczytowych momentach,
  • troska o środowisko, ponieważ energia wyprodukowana przy pomocy instalacji i przechowywana w magazynie jest ekologiczna,
  • dostępność baterii o różnych pojemnościach, które można dostosować do swoich własnych potrzeb,
  • wszechstronność zastosowania, także w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej,
  • eliminacja wszelkich zakłóceń, które obniżają jakość energii i redukcja skutków przeciążeń w sieci,
  • niezależność energetyczna, właściciele domów bez względu na panującą pogodę i trudności z przesyłem energii z sieci, zawsze mają dostęp do prądu,
  • oszczędność pieniędzy, gdyż magazyny pozwalają znacząco zmniejszyć wydatki na energię u dystrybutora.

Magazyny energii mają też tą zaletę, iż pozwalają na uodpornienie instalacji na zmienność pogody. Urządzenie daje możliwość uniknięcia przerw w dostawie energii czy też w chwili niedostępności odnawialnych źródeł. Energii słonecznej nie da się wyprodukować nocą, natomiast energii wiatrowej nie wytworzy się w dni bezwietrzne.

Magazyny energii to świetny sposób na zadbanie o swoją niezależność energetyczną, jak i niższe rachunki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne