Strona głównaFotowoltaikaPanele słoneczne – co zrobić z nadwyżką energii elektrycznej? Instalacja off-grid i...

Panele słoneczne – co zrobić z nadwyżką energii elektrycznej? Instalacja off-grid i on-grid

To pytanie zadaje sobie bardzo duża część posiadaczy paneli słonecznych. Nadwyżka energii może wynikać ze źle dobranej mocy paneli fotowoltaicznych – prawidłowa instalacja wytwarza nie więcej niż 20% energetycznego zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego, rolnego czy firmy. W praktyce sprzedaż energii do zakładów sieci energetycznej jest niemożliwa, a raczej niekorzystna z punktu widzenia prosumenta. Jak sobie z tym poradzić? Jest na to kilka sposobów.

ODPOWIEDNI DOBÓR INSTALACJI

Oprócz mocy instalacji fotowoltaicznej firma oferująca takie usługi powinna zaproponować nam odpowiednie dla naszych potrzeb rozwiązanie spośród dwóch dostępnych możliwości: instalacji fotowoltaicznej on-gridd i off-grid. Który wybrać? Czym się różnią i co się dzieje z nadwyżką prądu w obu przypadkach? Po pierwsze, musimy zdecydować, czy chcemy działać jako niezależny od sieci energetycznej system czy chcemy być do niej podłączeni. Zasadniczo to właśnie warunkuje wybór rodzaju instalacji. Fachowy oferujący swoją pomoc na terenie całego kraju chętnie wykonają bezpłatny audyt (np. firma iSun) podczas którego doradzą najbardziej optymalne rozwiązanie dla swoich klientów. Warto z takiej możliwości skorzystać.

INSTALACJA OFF-GRID

Off-grid to instalacja niepodłączona do sieci energetycznej. Dzięki temu uzyskujemy niezależność od zewnętrznych dostawców energii, ale wadą takiej instalacji może okazać się cena. Jest ona znacząco droższa od drugiej opcji. Zazwyczaj na rozwiązanie off-grid decydują się osoby mające mocno utrudniony dostęp do zasobów sieci energetycznej. W pierwszej kolejności energia słoneczna jest tutaj wykorzystywana do spełnienia bieżących potrzeb danego gospodarstwa, a jej nadwyżkę możemy zgromadzić np. w akumulatorach czy specjalnie do tego przeznaczonych ładowalnych bateriach. Dodatkowo trzeba pamiętać o niezbędnym okablowaniu.

INSTALACJA ON-GRID

On-grid jest instalacją podłączoną do sieci energetycznej. Tracimy tutaj pewnego rodzaju niezależność od dostawców energii, ale z drugiej strony jest to rozwiązanie tańsze i obecnie najbardziej popularne na rynku fotowoltaiki. Taka instalacja paneli słonecznych zapewnia nam oczywiście zaspokojenie bieżących potrzeb energetycznych w naszym domu, firmie czy na roli, a nadwyżka energii może być oddawana do zasobów sieci. Niewątpliwa korzyść jest taka, że możemy ją „odebrać” w przypadku chwilowych złych warunków atmosferycznych lub chwilowo większego zapotrzebowania na energię niż nasza instalacja jest w stanie zagwarantować. Jest to rozwiązanie bezpieczne i korzystne dla obu stron, warto jednak pamiętać o tym, że w momencie awarii sieci energetycznej instalacja fotowoltaiczna może zostać również odłączona. W tej sytuacji nie możemy odebrać nadwyżek.

DOBRY WYBÓR

Trzeba pamiętać, że najlepszy wybór powinni doradzić nam fachowcy – to oni powinni dokładnie określić cechy charakterystyczne terenu na którym ma powstać przyszła instalacja paneli słonecznych. Klient powinien czuć się zaopiekowany – to nie on musi znać najbardziej efektywne rozwiązanie. Wybierając specjalistów kierujmy się więc ich doświadczeniem i rekomendacjami poprzednich usługobiorców. To najlepsza wizytówka marki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne