Czym różni się folia grzewcza od maty?
Pod względem działania oba produkty są do siebie zbliżone. Stanowią bowiem formę ogrzewania podłogowego. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak zauważyć, że maty są grubsze. To stawia pewne ograniczenia podczas montażu. Poza tym wykazują się odmienną wydajnością oraz sposobem eksploatacji. Przyjrzyjmy się zatem z bliska zaletom każdego z tych rozwiązań, aby dobrze zrozumieć różnice pomiędzy nimi.
Zalety i wady maty grzewczej
Konstrukcja mat opiera się na pasach z włókna szklanego, które pokrywa się kablem stałooporowym. W związku z tym wymaga standardowego zasilania 230 V, co daje w efekcie moc na poziomie między 100 a 200 W/m². To wystarczająco, by dobrze ogrzać każde pomieszczenie. Dodatkową zaletą jest prosty sposób montażu. Matę można ułożyć bezpośrednio na dobrze zaizolowanej posadzce, a następnie zanurzyć w wylewce cienkowarstwowej albo specjalnym kleju (elastycznym), by przykryć wszystko płytkami.
Niestety prosty sposób montażu wiąże się z kilkoma dodatkowymi centymetrami podłogi. Nie zawsze jest to akceptowalne. Ponadto mata grzewcza generuje wyłącznie ogrzewanie punktowe. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim zwiększone koszty eksploatacji, ponieważ ciepło nie rozprowadza się równomiernie po całym pomieszczeniu.
Korzyści wynikające z zastosowania folii grzewczej
Istnieje dużo cieńsze pod względem montażu rozwiązanie. To folia grzewcza pod panele. Jej grubość nie przekracza zazwyczaj 1 mm. Wynika to z zastosowania zupełnie innej technologii. Wykorzystują one bowiem ogrzewanie na podczerwień zamiast przewodów grzejnych.
Ograniczenie wymiarów to niejedyna zaleta. Oprócz tego folia emitująca fale dalekiej podczerwieni jest w stanie równomiernie dostarczyć ciepło. To eliminuje problem punktowego ogrzewania, który występuje w przypadku mat.
Na uwagę zasługuje jeszcze niezwykła trwałość, którą liczy się w dekadach. Po zamontowaniu folia jest praktycznie bezobsługowa.
Które rozwiązanie wybrać?
Jak więc widać, każdy z dostępnych na rynku produktów ma coś, co za nim przemawia. W większości sytuacji lepiej sprawdza się folia grzewcza. Zwłaszcza jeśli pochodzi od uznanego producenta, takiego jak Brann. Wynika to z ich energooszczędności oraz sposobu rozprowadzania ciepła. Ponadto doskonale nadają się do montażu pod panelami, a to czyni je rewelacyjnym produktem do montażu w każdym pomieszczeniu domu czy biura, włącznie z łazienkami.
To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru technologii ogrzewania budynków. Jeśli jednak jeszcze zastanawiasz się nad konkretnym produktem, to odwiedź stronę marki Brann, gdzie znajdziesz garść przydatnych informacji na ten temat.