Strona głównaEnergetykaPrzelotowe czy końcowe — jakie gniazdka antenowe wybrać?

Przelotowe czy końcowe — jakie gniazdka antenowe wybrać?

Podłączenie instalacji zapewniającej dostęp do sygnału telewizyjnego, satelitarnego i radiowego to jeden z podstawowych etapów większości remontów czy budowy domu. Mimo to znalezienie odpowiednich urządzeń i komponentów nie zawsze jest łatwym zadaniem. Dużą trudnością bywa wybór między gniazdkiem antenowym przelotowym a końcowym. Dlatego w poniższym artykule omawiamy najważniejsze czynniki, które mają wpływ na podjęcie najlepszej decyzji, a także przedstawiamy zalety i wady każdego rozwiązania.

Od czego zależy wybór między gniazdkiem przelotowym a końcowym?

Podczas budowy domu możemy spotkać się z różnymi rodzajami gniazdek, które mają inne zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się modele antenowe oraz satelitarne (komputerowe), takie jak gniazdka RJ45, które służą do podłączania kabli Ethernet. Z kolei instalacja antenowa zapewnia nam dostęp do sygnału telewizyjnego czy radiowego. Wyróżniamy jej dwa typy: szeregową oraz równoległą, zwaną również gwiaździstą. W zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, musimy wybrać dopasowane do niego elementy.

W instalacjach szeregowych wykorzystuje się gniazdka antenowe przelotowe. Dzieje się tak, ponieważ mają one dwa połączenia (wyjście i wejście), co pozwala na poprowadzenie sygnału przez kilka punktów przy wykorzystaniu jednego kabla. Modele końcowe stosuje się w instalacjach równoległych, czyli gwiaździstych. Mają one tylko jedno wejście i umożliwiają podłączenie urządzenia bezpośrednio do anteny. Dzięki temu zapewniają stabilne, niezależne łącze dla każdego sprzętu znajdujące się w budynku.

Instalacja równoległa a szeregowa — która będzie lepszym wyborem?

Wybór odpowiedniej instalacji w dużej mierze zależy od potrzeb inwestorów oraz rodzajów urządzeń. Połączenia równoległe coraz częściej pojawiają się w nowoczesnym budownictwie ze względu na ich mniejszą awaryjność. Warto jednak pamiętać również o takich czynnikach jak:

  • obciążenie — przy urządzeniach, które wymagają większej mocy i lepszego sygnału, lepiej sprawdzi się instalacja równoległa. Zapewnia ona bezpośrednie podłączenie do źródła zasilania, dzięki czemu nie trzeba dzielić łącza między różnymi sprzętami,
  • awaryjność — jako że przy instalacji równoległej wszystkie urządzenia mają niezależne łącze, cechuje się ona mniejszą awaryjnością i rzadziej występującymi zakłóceniami,
  • łatwość montażu — doświadczony specjalista powinien poradzić sobie z montażem każdej opisywanej instalacji, jednak mniej skomplikowaną technologią są łącza szeregowe,
  • koszta — komponenty instalacji szeregowej często są tańsze niż w przypadku opcji równoległej. Ponadto nie musimy inwestować w osobne kable dla każdego urządzenia.

Wszystkie wymienione rodzaje gniazdek antenowych znajdziemy w ofertach renomowanych sprzedawców, na przykład w hurtowni DOKO. Modele podwójne (przelotowe) zwykle wyróżniają się niższą ceną, ponieważ wykorzystują starszą technologię. Warto przeanalizować wszystkie wspomniane zalety i wady poszczególnych instalacji, a następnie zdecydować, która z nich okaże się lepszą inwestycją.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne