Strona głównaFotowoltaikaZalety i wady energii słonecznej

Zalety i wady energii słonecznej

Energię słoneczną mozna używać i jest ona wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gotowania, do produkcji soli, a nawet do odsalania. Energia słoneczna pochodzi z promieni słonecznych. Energia słoneczna jest znana jako bardzo przyjazna dla środowiska. Jednak kiedy promienie słoneczne dostają się do ziemskiej atmosfery, są dość rozcieńczone.

Chociaż wiadomo, że energia słoneczna jest bardzo przyjazna dla środowiska, ma nie tylko zalety, ale także wady. Omówmy niektóre zalety i wady energii słonecznej.

Zacznijmy od głównej przewagi energii słonecznej. Energia słoneczna jest czysta. Do produkcji energii elektrycznej lub ciepła za pomocą energii słonecznej potrzebne są tylko promienie słoneczne. Nie ma potrzeby stosowania paliw kopalnych w połączeniu z promieniami słonecznymi do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła. Potrzebujesz tylko kolektora energii słonecznej lub paneli słonecznych, aby zbierać energię słoneczną.

Energia słoneczna jest tańsza niż ogrzewanie elektryczne. To kolejna duża zaleta energii słonecznej. Używając energii słonecznej możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy na grzejnikach. W zamian otrzymasz niższe rachunki za prąd, a to oznacza również, że nie musisz utrzymywać grzejników.

Jeśli mieszkasz w odległym obszarze, w którym nie ma linii energetycznych, energia słoneczna może być rozwiązaniem. Istnieją odległe obszary, w których firmy energetyczne nie mają środków na dostęp do domu. Energia słoneczna jest świetną alternatywą, ponieważ zapewnia wszystko od podgrzewania wody, elektryczności, a nawet gotowania.

Innym doskonałym wykorzystaniem energii słonecznej jest odsalanie w obszarach, w których brakuje świeżej wody pitnej. Energia słoneczna odparowuje solankę i pozostawia kryształy soli na dnie basenu. Woda z kolei skrapla się z powrotem w innym basenie, gdzie można ją teraz pić.

Chociaż wszystko powyższe jest bardzo przydatne, energia słoneczna ma również pewne wady. Te wady należy również omówić, aby uzyskać lepszy ogólny obraz.

Główną wadą energii słonecznej jest jej rozcieńczenie. Oznacza to, że w domu musi być zainstalowanych wiele kolektorów słonecznych. Energia słoneczna może być bardzo tania, ale kolektory słoneczne są stosunkowo drogie i wymagają regularnej konserwacji w celu prawidłowego i wydajnego działania. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie energii słonecznej, musisz obliczyć zwrot z inwestycji, aby wiedzieć, czy inwestycja będzie tego warta.

Jedną wielką wadą jest to, że potrzebujesz promieni słonecznych, aby wykorzystać energię słoneczną. Jeśli znajdujesz się w części tej pięknej planety, gdzie nie ma dużo światła słonecznego, może to stanowić problem. W innych obszarach promienie słoneczne są prawie zawsze zakryte chmurami, przez co kolektory energii słonecznej są mniej wydajne. Najpierw powinieneś wiedzieć, czy słońce w twojej okolicy jest obfite przez większą część roku. Oczywiście, jeśli mieszkasz na pustynnych obszarach, takich jak Arizona lub Meksyk, słońce wytwarza dużo słońca przez większą część roku i jest idealne do gromadzenia energii słonecznej.

Wreszcie słońce świeci tylko w ciągu dnia. Dlatego jeśli potrzebujesz energii elektrycznej lub ciepłej wody w nocy, jak wielu z nas, może to stanowić problem. Będziesz potrzebował systemu zapasowego, takiego jak „stara” sieć energetyczna, lub będziesz musiał przechowywać energię elektryczną do późniejszego wykorzystania. Istnieją systemy akumulatorów, które mogą przechowywać energię słoneczną do późniejszego wykorzystania.

Energia słoneczna jest bardzo czysta i stanowi alternatywę dla konwencjonalnych systemów grzewczych i elektrycznych. Chociaż jest to prawda, warto również wspomnieć o wadach energii słonecznej. Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem energii słonecznej, musisz najpierw przeczytać to, aby podjąć zrównoważoną decyzję….

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne