Strona głównaEnergetykaPrzegląd efektywności energetycznej

Przegląd efektywności energetycznej

Chociaż często myślimy o efektywności energetycznej jako sposobie ratowania naszego środowiska, często uważamy ją za kosztowne przedsięwzięcie. Czy zdałeś sobie jednak sprawę, że rachunek za energię w Twoim domu może zostać obniżony nawet o 30 procent dzięki efektywności energetycznej, która obejmuje zakup lub energooszczędne urządzenia i inne produkty? Innymi słowy, możesz oszczędzić sobie pieniądze, wykonując swoją część, aby ocalić planetę.

Za każdym razem, gdy kupujesz nową jednostkę klimatyzacyjną, nową pralkę lub suszarkę, nową lodówkę, kuchenkę mikrofalową lub sprzęt biurowy, wpływasz na środowisko, pozytywnie lub negatywnie, w zależności od twoich wyborów. Inteligentny wybór produktów zaprojektowanych z myślą o wydajności energetycznej pomaga powietrze, którym oddychamy, i zmniejsza rachunki za energię każdego miesiąca.

Oto kilka podstawowych informacji o tym, jak działa efektywność energetyczna i dlaczego jest pomocna. Znaczna część energii zużywanej w domu jest wytwarzana przez lokalne elektrownie, które muszą spalać paliwa kopalne, aby wytworzyć energię. Tymi paliwami kopalnymi mogą być gaz ziemny, węgiel lub ropa naftowa.

Te paliwa kopalne również powodują zanieczyszczenie. Zanieczyszczenia te szkodzą nie tylko środowisku, ale ostatecznie ludziom, ponieważ powodują smog, kwaśne deszcze i choroby układu oddechowego. Zanieczyszczenie paliwami kopalnymi jest również silnym czynnikiem wpływającym na zmianę klimatu na świecie.

Chociaż dużo słyszymy o szkodliwych emisjach gazów pochodzących z pojazdów, nie słyszymy zbyt wiele o tym, że Twój dom prawdopodobnie wytwarza dwa razy więcej tych emisji niż przeciętny samochód.

Wybór energooszczędności poprzez wybór produktów, które są energooszczędne, jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia energii, a tym samym na dystrybucję szkodliwych emisji gazów cieplarnianych. Każde gospodarstwo domowe, które kupuje urządzenia zaprojektowane z myślą o wydajności energetycznej, poważnie szkodzi szkodliwej emisji dwutlenku węgla.

W rzeczywistości przez cały okres użytkowania jednego z tych energooszczędnych urządzeń lub innych produktów zmniejszysz zanieczyszczenie równoważne z tym, co zaoszczędziłby o jeden pojazd mniej przez siedem lat. Zastosowanie energooszczędnych produktów gospodarstwa domowego zmniejsza również tlenki azotu, które w znacznym stopniu przyczyniają się do kwaśnych deszczy i smogu.

Przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe wydaje rocznie około 1500 energii. Efektywność energetyczna może zmniejszyć ten rachunek o 400-450 rocznie. Jeśli obawiasz się o efektywność energetyczną i chcesz nie tylko chronić środowisko, ale i zaoszczędzić trochę pieniędzy, pomożesz wiedzieć, które urządzenia odpowiadają za część zużycia energii i rachunki.

Największym, co chyba nie jest zaskoczeniem, jest twoje ciepło i klimatyzacja. To aż 45 procent twojego rachunku za energię. Podgrzewacz wody zużywa 11 procent energii, a pralka i suszarka 10 procent. Oświetlenie domu stanowi siedem procent kosztów energii, a lodówka stanowi sześć procent rachunku.

Twoja zmywarka, komputer, monitor, telewizor, magnetowid, odtwarzacz DVD i podobny sprzęt zużywają około dwóch procent całkowitego zużycia energii. Piece, kuchenki mikrofalowe i inne mniejsze urządzenia generalnie odpowiadają za resztę, chociaż mniej niż dwa procent wszystkich.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne