NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Termoregulator w domu – gdzie warto go zamontować i jak ustawić?

0
Termoregulator to urządzenie, które pozwala na precyzyjne sterowanie systemem elektrycznego ogrzewania. W efekcie ma więc wpływ na codzienny komfort użytkowników, ich zdrowie czy wysokość opłat za prąd. Zaawansowane termostaty umożliwiają też podgrzewanie podjazdów. Dzięki sprawnej regulacji mocy grzania można dopasować efektywność pracy mat grzewczych – w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych.

Gdzie zamontować termoregulatory w domu?

Termostaty warto instalować w każdym pomieszczeniu. Tylko wtedy można zapewnić pełen komfort termiczny, zoptymalizować wydajność systemu ogrzewania i zmniejszyć koszty jego użytkowania. Im większy poziom kontroli nad wysokością temperatury w obiekcie, tym więcej korzyści można uzyskać. To właśnie położenie termoregulatora we wnętrzu ma wpływ na precyzję jego pomiarów i efektywne działanie całego ogrzewania. Termostat należy instalować ok. 120 – 150 cm od posadzki. Nie zaleca się montażu go niedaleko grzejników, drzwi oraz za meblami. Każde z tych miejsc może zakłócać działanie czujnika, a w efekcie temperatura zacznie spadać lub rosnąć w odpowiedzi na nieprecyzyjne odczyty urządzenia.

Jak ustawiać termostat?

Termoregulator jest bardzo prosty w obsłudze – ma praktyczne pokrętła lub ekrany, na których wyświetlane są wartości dotyczące temperatury, a także informacje o pracy urządzenia. Wystarczy tylko kliknąć odpowiednią ikoną, aby uzyskać pożądany efekt. Sterownik zwykle pozwala ustawić temperaturę w wybranym trybie – np. 5+2 lub 6+1. Cyfry te oznaczają konkretne dni tygodnia. Przykładowo – w pierwszej propozycji podczas dni roboczych w domu panuje inna temperatura niż podczas weekendu. W zależności od rodzaju urządzenia można też dopasować pożądaną temperaturę w określonych porach dnia – ma to szczególne znaczenie w przypadku propozycji, jaką jest podgrzewanie podjazdów.
House driveway with a car parked on the front
Termoregulatory można też połączyć z siecią WiFi, aby sterować pracą systemu zdalnie – nawet z innego miejsca. Jest to możliwe dzięki zintegrowanemu termostatu z routerem WiFi w domu. Później urządzenie łączy się z aplikacją, którą można pobrać na smartfon. Jeden telefon w zupełności wystarczy, aby zarządzać pracą kilku termostatów w wielu pomieszczeniach.

Jak działają termostaty?

Zadanie termoregulatora polega na podtrzymaniu temperatury we wnętrzu na ustalonym poziomie. Termostat elektroniczny ma w tym przypadku znacznie więcej możliwości niż tradycyjne urządzenia. Egzemplarze z zegarem pozwalają ustawić pracę instalacji grzewczej w taki sposób, żeby co do jednej dziesiątej stopnia dobrać temperaturę w domu do pory dnia czy godziny. Poza tym wszystkie termostaty z czujnikiem dają możliwość bieżącego monitoringu temperatury w danym pomieszczeniu. Można ją redukować lub podwyższać, aby zapewnić komfort domowników. Praktyczne podgrzewanie podjazdów oraz pomieszczeń w budynkach jest możliwe dzięki elementom systemów, które oferuje firma TERMOFOL. Praktyczny termoregulator dostępny jest w kilku rodzajach, aby dobrać odpowiedni do swoich wymagań.

Przelotowe czy końcowe — jakie gniazdka antenowe wybrać?

0
Podłączenie instalacji zapewniającej dostęp do sygnału telewizyjnego, satelitarnego i radiowego to jeden z podstawowych etapów większości remontów czy budowy domu. Mimo to znalezienie odpowiednich urządzeń i komponentów nie zawsze jest łatwym zadaniem. Dużą trudnością bywa wybór między gniazdkiem antenowym przelotowym a końcowym. Dlatego w poniższym artykule omawiamy najważniejsze czynniki, które mają wpływ na podjęcie najlepszej decyzji, a także przedstawiamy zalety i wady każdego rozwiązania.

Od czego zależy wybór między gniazdkiem przelotowym a końcowym?

Podczas budowy domu możemy spotkać się z różnymi rodzajami gniazdek, które mają inne zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się modele antenowe oraz satelitarne (komputerowe), takie jak gniazdka RJ45, które służą do podłączania kabli Ethernet. Z kolei instalacja antenowa zapewnia nam dostęp do sygnału telewizyjnego czy radiowego. Wyróżniamy jej dwa typy: szeregową oraz równoległą, zwaną również gwiaździstą. W zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, musimy wybrać dopasowane do niego elementy. W instalacjach szeregowych wykorzystuje się gniazdka antenowe przelotowe. Dzieje się tak, ponieważ mają one dwa połączenia (wyjście i wejście), co pozwala na poprowadzenie sygnału przez kilka punktów przy wykorzystaniu jednego kabla. Modele końcowe stosuje się w instalacjach równoległych, czyli gwiaździstych. Mają one tylko jedno wejście i umożliwiają podłączenie urządzenia bezpośrednio do anteny. Dzięki temu zapewniają stabilne, niezależne łącze dla każdego sprzętu znajdujące się w budynku.

Instalacja równoległa a szeregowa — która będzie lepszym wyborem?

Wybór odpowiedniej instalacji w dużej mierze zależy od potrzeb inwestorów oraz rodzajów urządzeń. Połączenia równoległe coraz częściej pojawiają się w nowoczesnym budownictwie ze względu na ich mniejszą awaryjność. Warto jednak pamiętać również o takich czynnikach jak:
 • obciążenie — przy urządzeniach, które wymagają większej mocy i lepszego sygnału, lepiej sprawdzi się instalacja równoległa. Zapewnia ona bezpośrednie podłączenie do źródła zasilania, dzięki czemu nie trzeba dzielić łącza między różnymi sprzętami,
 • awaryjność — jako że przy instalacji równoległej wszystkie urządzenia mają niezależne łącze, cechuje się ona mniejszą awaryjnością i rzadziej występującymi zakłóceniami,
 • łatwość montażu — doświadczony specjalista powinien poradzić sobie z montażem każdej opisywanej instalacji, jednak mniej skomplikowaną technologią są łącza szeregowe,
 • koszta — komponenty instalacji szeregowej często są tańsze niż w przypadku opcji równoległej. Ponadto nie musimy inwestować w osobne kable dla każdego urządzenia.
Wszystkie wymienione rodzaje gniazdek antenowych znajdziemy w ofertach renomowanych sprzedawców, na przykład w hurtowni DOKO. Modele podwójne (przelotowe) zwykle wyróżniają się niższą ceną, ponieważ wykorzystują starszą technologię. Warto przeanalizować wszystkie wspomniane zalety i wady poszczególnych instalacji, a następnie zdecydować, która z nich okaże się lepszą inwestycją.

Mata czy folia grzewcza pod panele – co wybrać?

0
Ogrzewanie podłogowe z roku na rok zyskuje kolejnych zwolenników. Trudno się temu dziwić, ponieważ związane z nim korzyści są nie do przecenienia. Przed zainteresowanymi stoi jednak poważna wątpliwość, a mianowicie wybór odpowiedniego produktu. Jeśli zastanawiałeś się nad zakupem maty grzewczej lub folii pod panele, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, na które rozwiązanie postawić.

Czym różni się folia grzewcza od maty?

Pod względem działania oba produkty są do siebie zbliżone. Stanowią bowiem formę ogrzewania podłogowego. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak zauważyć, że maty są grubsze. To stawia pewne ograniczenia podczas montażu. Poza tym wykazują się odmienną wydajnością oraz sposobem eksploatacji. Przyjrzyjmy się zatem z bliska zaletom każdego z tych rozwiązań, aby dobrze zrozumieć różnice pomiędzy nimi.

Zalety i wady maty grzewczej

Konstrukcja mat opiera się na pasach z włókna szklanego, które pokrywa się kablem stałooporowym. W związku z tym wymaga standardowego zasilania 230 V, co daje w efekcie moc na poziomie między 100 a 200 W/m². To wystarczająco, by dobrze ogrzać każde pomieszczenie. Dodatkową zaletą jest prosty sposób montażu. Matę można ułożyć bezpośrednio na dobrze zaizolowanej posadzce, a następnie zanurzyć w wylewce cienkowarstwowej albo specjalnym kleju (elastycznym), by przykryć wszystko płytkami. Niestety prosty sposób montażu wiąże się z kilkoma dodatkowymi centymetrami podłogi. Nie zawsze jest to akceptowalne. Ponadto mata grzewcza generuje wyłącznie ogrzewanie punktowe. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim zwiększone koszty eksploatacji, ponieważ ciepło nie rozprowadza się równomiernie po całym pomieszczeniu.

Korzyści wynikające z zastosowania folii grzewczej

Istnieje dużo cieńsze pod względem montażu rozwiązanie. To folia grzewcza pod panele. Jej grubość nie przekracza zazwyczaj 1 mm. Wynika to z zastosowania zupełnie innej technologii. Wykorzystują one bowiem ogrzewanie na podczerwień zamiast przewodów grzejnych. Ograniczenie wymiarów to niejedyna zaleta. Oprócz tego folia emitująca fale dalekiej podczerwieni jest w stanie równomiernie dostarczyć ciepło. To eliminuje problem punktowego ogrzewania, który występuje w przypadku mat. Na uwagę zasługuje jeszcze niezwykła trwałość, którą liczy się w dekadach. Po zamontowaniu folia jest praktycznie bezobsługowa.

Które rozwiązanie wybrać?

Jak więc widać, każdy z dostępnych na rynku produktów ma coś, co za nim przemawia. W większości sytuacji lepiej sprawdza się folia grzewcza. Zwłaszcza jeśli pochodzi od uznanego producenta, takiego jak Brann. Wynika to z ich energooszczędności oraz sposobu rozprowadzania ciepła. Ponadto doskonale nadają się do montażu pod panelami, a to czyni je rewelacyjnym produktem do montażu w każdym pomieszczeniu domu czy biura, włącznie z łazienkami. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru technologii ogrzewania budynków. Jeśli jednak jeszcze zastanawiasz się nad konkretnym produktem, to odwiedź stronę marki Brann, gdzie znajdziesz garść przydatnych informacji na ten temat.

Co warto wiedzieć o ekogroszku?

0
Ekogroszek to popularny rodzaj paliw stałych, wykorzystywany w celu ogrzewania domów. Jest to rodzaj paliwa, który wyróżnia się mniejszą emisją zanieczyszczeń do atmosfery, w porównaniu do tradycyjnych węgli kopalnych. W tym artykule sprawdzamy co warto wiedzieć o ekogroszku. 

Ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych paliw stałych

Ekogroszek to popularnie stosowana nazwa handlowa określająca paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Z reguły produkowany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki. Wartość opałowa ekogroszku wynosi zwykle od 25 do 30 MJ/kg, co stanowi około 80% wartości opałowej węgla kamiennego. Jest to rodzaj paliwa, który jest ceniony ze względów ekologicznych. Charakteryzuje się mniejszą zawartością popiołu i siarki co przekłada się na oddawanie mniejszych zanieczyszczeń do atmosfery w czasie spalania. Porównując ekogroszek do innych paliw stałych, można stwierdzić, że jest to jedno z najbardziej ekologicznych i wydajnych paliw na rynku. Z tego powodu, ekogroszek zyskuje na popularności jako alternatywa dla tradycyjnych węgli kopalnych, które charakteryzują się wyższą zawartością szkodliwych substancji.

Wygodny w transporcie i dostosowany do nowoczesnych pieców

Rozmiary ziaren są niewielkie (około 5–25 mm) co pozwala na stosowanie ekogroszku w automatycznych dozownikach węgla. Najczęściej stosowanym rodzajem pieca do ekogroszku jest kocioł zasypowy, który charakteryzuje się łatwym i automatycznym zasypywaniem paliwa. Ponadto, ekogroszek jest łatwy w transporcie oraz składowaniu, co przekłada się na wygodę jego użytkowania.

Łatwa dostępność i konkurencyjne ceny

Ekogroszek można kupić bezpośrednio od kopalni lub w hurtowniach paliw kopalnych (np. ekogroszek hurt). Poza tym, ekogroszek jest łatwo dostępny w hipermarketach budowlanych oraz w sklepach internetowych, które są prowadzone przez spółki zarządzające kopalniami, importerów oraz pośredników.

Gdzie powstaje energia w instalacji fotowoltaicznej?

0
Fotowoltaika od kilku lat przeżywa intensywny rozkwit. Coraz więcej firm, jak i właścicieli prywatnych domów sięga po to ekologiczne rozwiązanie. Pomimo zmiany systemu rozliczeń konsumenckich, w dalszym ciągu panele słoneczne są sposobem na duże oszczędności i stanowią opłacalną inwestycję.  
Najważniejszym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły fotowoltaiczne. Dzięki temu są one w stanie wytworzyć większą ilość mocy. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, polegające na przekształceniu energii z promieniowania słonecznego w prąd stały. Ogniwo fotowoltaiczne jest układem zbudowanym z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny przez działanie czynników zewnętrznych (promieniowanie słoneczne, niskie temperatury). W produkcji ogniw fotowoltaicznych stosuje się zazwyczaj krzem pełniący funkcję półprzewodnika. Grupa modułów zasilająca jeden falownik tworzy panel fotowoltaiczny. Montaż paneli na gruncie czy obiekcie jest możliwe dzięki konstrukcji wsporczej, która gwarantuje stabilność całego układu.

Ile energii produkuje instalacja fotowoltaiczna?

Wszystko zależy przede wszystkim od wielkości całej instalacji fotowoltaicznej. Panele słoneczne zapewniają ok. 1000 kWh energii elektrycznej w skali roku z 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej (biorąc pod uwagę optymalnie ustawione modułu). A więc przykładowo, jeśli roczne zużycie wynosi 5 000 kWh, to odbiorca, uwzględniając system net-billing (od 1 kwietnia 2022 r.) będzie potrzebował instalacji o mocy co najmniej 5kWp.

Jak przechować wyprodukowany prąd?- magazyny energii

Aby taka inwestycja była jeszcze bardziej opłacalna i korzystna dla odbiorcy, warto zakupić magazyn energii. Czym on właściwie jest? To zaawansowany sprzęt, które umożliwia gromadzenie i przechowywanie prądu, zazwyczaj w formie substancji chemicznej, w którą zamienia nadwyżkę prądu uzyskaną przez system fotowoltaiczny czy pozostałe odnawialne źródła energii. Co ciekawe, magazyn energii sposobem swojego działania przypomina baterie i akumulatory. Domowe magazyny energii są propozycją dla wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którym zależy na gromadzeniu jak największej ilości energii i na stałym dostępie do niej. Te nowoczesne urządzenie minimalizują straty, która można zaobserwować podczas pobierania zgromadzonej energii w sieci.

Dlaczego magazyn energii jest tak polecaną inwestycją?

Zakup magazynu energii niesie ze sobą liczne korzyści. Po pierwsze, decydując się na taki sprzęt, można gromadzić energię w magazynie, zamiast przekazywania jej do zakładów energetycznych. Przechowywana w magazynie energia zostanie zużyta w dowolnym momencie, gdyż będziemy mieli do niej swobodny dostęp. Sprzęt sprawdzi się idealne także w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci, takich jak domek letniskowy czy działka. Magazyn energii jest opcja dla osób, które nie zużywają zbyt dużo energii, jednak chcą ją w całości zużytkować. Urządzenia te to też propozycja w miejscach, gdzie często dochodzi do przerw w zasilaniu. Jakie są najważniejsze zalety magazynów energii?
 • optymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii, w dowolnym momencie w przyszłości. Cała energia pozostaje więc z nami i zostanie w pełni zużyta, bez strat do których dochodzi w przypadku posiadania samej instalacji fotowoltaicznej,
 • całodobowy dostęp do prądu, nawet w przypadku przerw prądu nie trzeba obawiać się braku zasilania,
 • pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną, nawet w szczytowych momentach,
 • troska o środowisko, ponieważ energia wyprodukowana przy pomocy instalacji i przechowywana w magazynie jest ekologiczna,
 • dostępność baterii o różnych pojemnościach, które można dostosować do swoich własnych potrzeb,
 • wszechstronność zastosowania, także w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej,
 • eliminacja wszelkich zakłóceń, które obniżają jakość energii i redukcja skutków przeciążeń w sieci,
 • niezależność energetyczna, właściciele domów bez względu na panującą pogodę i trudności z przesyłem energii z sieci, zawsze mają dostęp do prądu,
 • oszczędność pieniędzy, gdyż magazyny pozwalają znacząco zmniejszyć wydatki na energię u dystrybutora.
Magazyny energii mają też tą zaletę, iż pozwalają na uodpornienie instalacji na zmienność pogody. Urządzenie daje możliwość uniknięcia przerw w dostawie energii czy też w chwili niedostępności odnawialnych źródeł. Energii słonecznej nie da się wyprodukować nocą, natomiast energii wiatrowej nie wytworzy się w dni bezwietrzne. Magazyny energii to świetny sposób na zadbanie o swoją niezależność energetyczną, jak i niższe rachunki.

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne

0
Inwestowanie w nieruchomości cieszy się dużą popularnością. Możemy kupić mieszkanie gotowe pod wynajem lub wymagające remontu. Istnieje również możliwość inwestowania w nieruchomości komercyjne. W tym artykule rozjaśnimy nieco tę ostatnią opcję.

Co to jest komercjalizacja nieruchomości?

Komercjalizację nieruchomości należy rozumieć jako złożony proces mający na celu maksymalizację zysków na danym obszarze i minimalizację ryzyk ekonomicznych. Nieruchomości komercyjne są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Wśród lokali komercyjnych wyróżniamy kilka najczęściej spotykanych:
 • lokale gastronomiczne
 • powierzchnie biurowe
 • lokale usługowe (salony fryzjerskie, salony kosmetyczne itd.)
 • hale produkcyjne i magazynowe

Na co zwracać uwagę przy wyborze inwestycji w nieruchomości komercyjne?

W pierwszej kolejności należy wybrać lokalizacje nieruchomości. Załóżmy, że szukamy lokalu pod restauracje. W centrum miasta nasze dochody z takiego lokalu będą prawdopodobnie największe. Jednak sprawa inaczej się ma w przypadku np. sklepu rowerowego, nie musi być w centrum, by uzyskać najlepsze efekty. Kolejny przykład — piekarnie i sklepy spożywcze powinny być umieszczone w okolicach ruchliwych, np. na osiedlach. Widzimy zatem, że w zależności od przeznaczenia lokalu, wybrana lokalizacja może mieć kluczowe znaczenie. Wygodnym sposobem na szybką inwestycję jest szukanie nieruchomości, która jest już wynajęta. Trudniejszym sposobem jest znalezienie lokalu, który trzeba dostosować tak aby był konkurencyjny na rynku. W takim wypadku trzeba między innymi zadbać o:
 • uregulowanie sytuacji prawnej lokalu,
 • przygotowanie oferty i strategii marketingowej mającej na celu pozyskanie najemców
 • wykonanie ewentualnych remontów,
 • przygotowanie umowy, która zabezpiecza interesy inwestora oraz stawia w partnerskiej pozycji najemcę.
Wymienione powyżej punkty to nic innego jak tak zwana komercjalizacja nieruchomości, czyli zadbanie o zmaksymalizowanie ROI (zwrotu z inwestycji).

Nowoczesne systemy kominowe – trendy na rynku budowlanym

0
Sposób ogrzewania budynku determinuje wybór odpowiedniej instalacji technicznej. W miejscach, w których zamontowany jest kocioł grzewczy lub kominek musi pojawić się także system kominowy. Przy jego wyborze dobrze jest kierować się nie tylko rodzajem kotła i paliwa, które będzie w nim stosowane, ale także wydajnością, funkcjonalnością i bezpieczeństwem.

Kominy ceramiczne – czym się charakteryzują?

Skutecznie konkurują z kominami stalowymi. Do ich budowy używa się ceramicznych części, co znacznie ułatwia i skraca proces wznoszenia kominów jednokanałowych, a także wielokanałowych – spalinowych oraz wentylacyjnych, które są szczególnie polecane dla posiadaczy kominków czy kotłów grzewczych znajdujących się w kotłowniach. Istotną zaletą kominów ceramicznych jest ich prosty montaż. Można je instalować zarówno podczas budowy domu, jak i wykonywania prac renowacyjnych. Kominy ceramiczne, odpowiednio ocieplone, mogą być montowane na zewnątrz budynku jako wolnostojące. Sprawdzają się w połączeniu z kotłami gazowymi czy olejowymi dzięki specjalnej konstrukcji odpornej na działanie kondensatu i nagłe zmiany temperatury. Kominy ceramiczne stosuje się także we wnętrzu budynku dzięki ich estetycznemu wyglądowi. Można je także zabudować płytami kartonowo – gipsowymi lub otynkować, jeśli wymaga tego projekt pomieszczenia. Przy wyborze tego typu kominów warto zwrócić uwagę na rodzaj ceramiki, z której są wykonane. Dobrej jakości materiały, choć zwiększają cenę komina, gwarantują jego bezproblemowe użytkowanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Kominy ceramiczne są także cięższe od kominów stalowych i powinny być wentylowane, aby nie nasiąkały wodą.

Właściwości ceramicznych systemów kominowych

Są uniwersalne – posiadają zastosowanie do paliw stałych, ciekłych i gazowych. Ponadto dostosowane są zarówno do niskich, jak i wysokich temperatur gazów wylotowych. Inne właściwości techniczne kominów ceramicznych, na które warto zwrócić uwagę, to:
 • odporność na pożar sadzy,
 • oszczędność powierzchni mieszkalnej,
 • konstrukcja o zwiększonej odporności na korozję.
Kominy Olsztyn to ponadto 30 lat gwarancji na niezawodne funkcjonowanie komina ceramicznego. Rynek oferuje szeroki wachlarz systemów tego typu. Przy wyborze odpowiedniego zawsze warto uważnie przyjrzeć się producentom, materiałom, z jakich produkowany jest komin, a także opiniom użytkowników.

Systemy kominowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

0
W niniejszym artykule przedstawiamy na co warto zwrócić uwagę przy wyborze systemu kominowego. Ponadto, przedstawiamy budowę i zalety kominka ceramicznego.

System kominowy – na co zwrócić uwagę?

Rozważając wybór materiałów do wykonania wentylacji grawitacyjnej warto mieć na uwadze betonowe pustaki keramzytowe, które charakteryzują się małym ciężarem oraz intuicyjnością podczas montażu. Ponadto, są cenione za odporność na mróz, mają dobrą izolacje termiczną oraz ponadprzeciętne parametry akustyczne. Poza jakością wybranych rozwiązań, trzeba też zwrócić uwagę na wymiar. Praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pustaków, które mają niewiele ponad 30cm wysokości. Dzięki temu 1mb wymaga 3 sztuk co jest praktycznym rozwiązaniem. Nie trzeba używać zbyt wiele fug i do tego opory przepływu powietrza pomiędzy poszczególnymi pustakami są mocno ograniczone. Niezbędne jest zwrócenie uwagi na dostosowanie systemu do wymagań urządzenia grzewczego. Dlatego też najlepiej, gdy projektowanie systemu kominowego jest skoordynowane z wyborem urządzenia pieca lub kominka.

Kominek – dlaczego warto postawić na rozwiązanie bazujące na ceramice?

Jednym z rekomendowanych rozwiązań jest postawienie na kominy ceramiczne. Wśród zalet kominów ceramicznych wymienia się stosunkowo łatwy i intuicyjny montaż w porównaniu do konkurencyjnych kominów z cegły. Obudowa komina to betonowe bloczki, które po prostu są ustawiane niczym klocki jeden na drugim. W środku bloczków ceramicznych jest zamontowana rura ceramiczna. Dopełnieniem całości jest izolacja wykonana za pomocą wełny mineralnej. Taką konstrukcję łatwo przystosować do bryły budynku, gdyż bez problemu może być obłożona tynkiem lub obmurowana. Poza stosunkowo łatwym montażem rozwiązania zbudowane na bazie ceramiki są cenione za dobrą efektywność grzewczą oraz dużą odporność na awarie. Charakteryzują się odpornością na czynniki chemiczne (kwasoodporność), dobrze radzą sobie nawet w trudnych warunkach pogodowych oraz oczywiście są odporne na wysokie temperatury (nawet do 200 stopni Celsjusza, oczywiście w zależności od modelu i producenta).   W praktyce kominki ceramiczne potrafią mieć nawet kilkadziesiąt lat gwarancji na bezawaryjną pracę. Charaktery Więcej na temat kominków ceramicznych można przeczytać na https://www.schiedel.com/pl/kominy-ceramiczne/

Jak dobrać słupki do balustrady?

0
Balustrady i słupki to ważny element wyposażenia domu, który dba o bezpieczeństwo osób przebywających na balkonie, tarasie oraz na schodach, jak i zapewnia gustowne i stylowe wykończenie całego budynku i jego wnętrza. Każdy pojedynczy słupek do balustrady powinien być najwyższej jakości, wykonany starannie i z najlepszych materiałów. By słupek mógł spełniać swoją funkcję, musi być dobrze zamontowany, by zapobiegać jakimkolwiek, niechcianym wydarzeniom. Producenci oferują wiele rodzajów słupków, by bezpieczeństwo domowników można było połączyć z dekorowaniem wnętrz.

Co brać pod uwagę wybierając słupki do balustrady?

Przy wyborze słupków do balustrady, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy się kierować, są europejskie normy prawa budowlanego. Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne oraz mieszkania wielopoziomowe, minimalna wysokość balustrady mierzona od wierzchu poręczy wynosi minimalnie 90 centymetrów. W domach wielorodzinnych wysokość balustrady wynosi minimum 110 centymetrów, aczkolwiek ta wysokość jest uważana za najbezpieczniejszą we wszystkich typach budynków, ponieważ sięga wyżej, niż połowa statystycznego wzrostu człowieka.

Rodzaje słupków do balustrad

Oprócz europejskich norm, słupki do balustrady musi być dobrany pod jej typ. Przykładowo, jeżeli zdecydujemy się na balustrady szklane, będzie potrzebny taki słupek do balustrady, który po połączeniu ze szkłem da solidną konstrukcję. Muszą posiadać najwyższej jakości mocowania do paneli szklanych, ponieważ od nich również zależy stabilność konstrukcji. Gdy wybierzemy metalową balustradę z rurek, słupki będą nam potrzebne do wypełnień pustych przestrzeni, jednocześnie zapewniając stabilizację i bezpieczeństwo balustrady. Słupki do balustrad mogą również być ciekawym dodatkiem do dopełnienia stylowego wnętrza. Różnorodność materiałów, z których są wykonane, począwszy od stali nierdzewnej, stali kwasoodpornej na słupkach, które są połączeniem drewna oraz stali kończąc, pozwala na dobranie tego elementu tak, by komponował się z całym wnętrzem.

Sposób przerobu drewna okrągłego na tarcicę

0
Tarcica tarcicy nie jest równa. Na jej jakość i wygląd, ale także stopień odporności na odkształcenia wpływa znacząco rodzaj przetarcia. Można je wykonać na kilka sposobów, z których każdy daje odmienny efekt.

Jak przerobić drewno na tarcicę?

Klasycznym sposobem przerobu na tarcicę jest przetarcie jednokrotne. Polega ono na jednym przejściu traka lub, po którym z okrągłego drewna powstają deski lub bale, które nie są obrzynane. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przetarcia dwukrotnego, podczas którego wykonuje się pryzmowanie. Tutaj konieczne są dwa przejścia. W pierwszej kolejności przeciera się boczne części okrąglaka, czego efektem jest powstanie belki, czyli pryzmy. Dopiero taką pryzmę należy obrócić o 90 stopni i wykonać przetarcie na deski. Innym sposobem tworzenia tarcicy jest wykonanie przetarcia stycznego. Polega ono na przecięciu okrąglaka równolegle do osi pnia. W efekcie tego zabiegu powstaje tarcica, na której bardzo wyraźnie zaznaczone są słoje drewna. Przetarcie promieniowe wykonuje się wzdłuż promienia. W zależności od sposobu wykonania, koniecznych może być nawet sześć przejść traka. Jest to jednak rozwiązanie spotykane niemal wyłącznie przy bardzo grubych okrąglakach. Inne sposoby uzyskania tarcicy to przetarcia połówkowe i krzyżowe. To pierwsze jest stosowane do uzyskania jakościowej tarcicy dębowej. Za to przetarcie krzyżowe pozwala na pozyskanie z okrąglaka czterech belek z krawędziami, w większości przypadków nie posiadających rdzenia.

Rodzaje przetarć ze względu na liczbę belek

Na to, w jaki sposób obrabiane są okrąglaki, wpływa liczba belek, które są z nich uzyskiwane. Możemy tu wyróżnić trzy różne rodzaje przetarć:
 • jednodzielne,
 • dwudzielne,
 • wielodzielne
Trzeba pamiętać, że w przypadku pozyskiwania z okrąglaka tylko jednej belki czy krawędziaka, zwykle podczas suszenia dochodzi do wyraźnych pęknięć skurczowych. Z kolei przetarcia dwudzielne są wykonywane przez rdzeń, który można pozostawić w uzyskanych belkach, które jednak mogą wówczas zmieniać swoje wymiary. Przetarcie wielodzielne to takie, z którego uzyskuje się co najmniej trzy belki. Więcej na temat przerobu drewna na tarcicę na http://fachowydekarz.pl/sposob-przerobu-drewna-okraglego-na-tarcice/