Inwestowanie w nieruchomości cieszy się dużą popularnością. Możemy kupić mieszkanie gotowe pod wynajem lub wymagające remontu. Istnieje również możliwość inwestowania w nieruchomości komercyjne. W tym artykule rozjaśnimy nieco tę ostatnią opcję.
Co to jest komercjalizacja nieruchomości?
Komercjalizację nieruchomości należy rozumieć jako złożony proces mający na celu maksymalizację zysków na danym obszarze i minimalizację ryzyk ekonomicznych. Nieruchomości komercyjne są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Wśród lokali komercyjnych wyróżniamy kilka najczęściej spotykanych:
- lokale gastronomiczne
- powierzchnie biurowe
- lokale usługowe (salony fryzjerskie, salony kosmetyczne itd.)
- hale produkcyjne i magazynowe
Na co zwracać uwagę przy wyborze inwestycji w nieruchomości komercyjne?
W pierwszej kolejności należy wybrać lokalizacje nieruchomości. Załóżmy, że szukamy lokalu pod restauracje. W centrum miasta nasze dochody z takiego lokalu będą prawdopodobnie największe. Jednak sprawa inaczej się ma w przypadku np. sklepu rowerowego, nie musi być w centrum, by uzyskać najlepsze efekty. Kolejny przykład — piekarnie i sklepy spożywcze powinny być umieszczone w okolicach ruchliwych, np. na osiedlach. Widzimy zatem, że w zależności od przeznaczenia lokalu, wybrana lokalizacja może mieć kluczowe znaczenie.
Wygodnym sposobem na szybką inwestycję jest szukanie nieruchomości, która jest już wynajęta. Trudniejszym sposobem jest znalezienie lokalu, który trzeba dostosować tak aby był konkurencyjny na rynku. W takim wypadku trzeba między innymi zadbać o:
- uregulowanie sytuacji prawnej lokalu,
- przygotowanie oferty i strategii marketingowej mającej na celu pozyskanie najemców
- wykonanie ewentualnych remontów,
- przygotowanie umowy, która zabezpiecza interesy inwestora oraz stawia w partnerskiej pozycji najemcę.
Wymienione powyżej punkty to nic innego jak tak zwana komercjalizacja nieruchomości, czyli zadbanie o zmaksymalizowanie ROI (zwrotu z inwestycji).