Strona głównaEnergetykaEnergia słoneczna: przyjazna dla środowiska

Energia słoneczna: przyjazna dla środowiska

Kwestia globalnego ocieplenia zyskuje szeroką akceptację, a coraz więcej krajów stara się opóźnić katastrofalne skutki tego zjawiska. Dzisiaj naukowcy i ekolodzy oferują ludziom na całym świecie alternatywy, które można wykorzystać w ich codziennym życiu.

Jedną z takich prób jest wykorzystanie energii słonecznej lub energii słonecznego ciepła. Energia słoneczna jest uważana za jedną z najpotężniejszych form wszystkich energii na ziemi. Pochodzi ze słońca, które produkuje energię od miliardów lat. Energia słoneczna dociera do Ziemi w postaci promieniowania słonecznego i jest przekształcana bezpośrednio lub pośrednio w różne formy energii, takie jak elektryczność i ciepło.

Pomimo tego, że jest jednym z głównych źródeł energii, energia słoneczna ma pewne wady. Są to:

1. Nieregularny i zmienny sposób jej docierania do powierzchni ziemi
2. Potrzebny jest duży obszar do jej gromadzenia

Energia słoneczna może być wykorzystywana do wielu celów, od podgrzewania wody do użytku w domu do suszenia produktów rolnych, a nawet wytwarzanie energii elektrycznej.

Ciekawostki: brytyjski astronom John Herschel użył kolektora słonecznego podczas wyprawy do Afryki, aby gotować jedzenie w latach 30. XIX wieku.
Niektóre zalety korzystania z energii słonecznej lub energii to:

* Energia słoneczna jest zasobem odnawialnym i rozpadanie się Słońca zajmie kolejny miliard lat. W rezultacie energia słoneczna będzie w stanie zapewnić nam wystarczającą moc do wykonywania codziennych czynności, takich jak elektryczność w domu, gotowanie itp., A także może być wykorzystywana do zastosowań komercyjnych.

* Jedną z największych zalet jest to, że energia słoneczna nie zanieczyszcza środowiska. W porównaniu z innymi zasobami energetycznymi, takimi jak ropa naftowa lub węgiel, energia słoneczna nie emituje gazów cieplarnianych do powietrza i dlatego jest uważana za przyjazną dla środowiska.

* Energia słoneczna jest bezpłatna. W porównaniu z ropą naftową lub węglem, które musisz kupić, wykorzystanie energii słonecznej w dłuższej perspektywie będzie cię kosztować znacznie mniej lub prawie zero. Początkowo być może będziesz musiał zainwestować trochę w panele słoneczne lub ogniwa. Utrzymanie ogniw słonecznych lub paneli wynosi zero. Poza tym żywotność ogniw słonecznych jest znacznie dłuższa i objęta jest dożywotnią gwarancją. Możesz użyć ogniw słonecznych do podgrzewania wody, a nawet prowadzenia samochodu. Ogniwa słoneczne mogą przetwarzać światło w elektryczność i są często nazywane ogniwami fotowoltaicznymi.

Ale dzisiaj sprawy wyglądają inaczej i sytuacja jest ponura. Możesz wykorzystać energię słoneczną do różnych celów. Niektóre zastosowania energii słonecznej przez organizacje i osoby są następujące:

1. Firmy starają się wprowadzić fotowoltaikę w instalacjach elektrycznych. Fotowoltaika to proces, w którym energia słoneczna może być przekształcona bezpośrednio w elektryczność.

2. Energię elektryczną można również wytwarzać bezpośrednio z generatorów pary za pomocą kolektorów słonecznych, które mogą ogrzewać płyn roboczy.

3. Na całym świecie istnieje wiele firm, które rozpoczęły wdrażanie modułów fotowoltaicznych, które można łatwo zamontować w istniejących dachach. Moduły fotowoltaiczne można podłączyć do sieci zasilającej budynku w celu generowania energii elektrycznej, z której mogą korzystać biura w pomieszczeniach.

Energia fotowoltaiczna
Energia fotowoltaiczna może przekształcać światło słoneczne w elektryczność za pomocą ogniw fotowoltaicznych (PV). Ogniwa te są powszechnie znane jako ogniwa słoneczne. Ogniwa fotowoltaiczne są urządzeniami niemechanicznymi, które są wykonane głównie ze stopów krzemu.

Światło słoneczne składa się zasadniczo z milionów różnych cząstek energii słonecznej zwanej także fotonami. Każdy foton zawiera inny stopień energii, który odpowiada różnym długościom fal w widmie słonecznym.

Kiedy foton uderza w ogniwo fotowoltaiczne, zostanie albo wchłonięty, odbity, albo przejdzie przez nie. Zaabsorbowane fotony mogą dostarczyć wystarczającą ilość energii do wytworzenia elektryczności. Gdy wymagana ilość energii zostanie pochłonięta przez półprzewodnik, wówczas elektrony zostaną wyparte z ich atomów materialnych.

Ogniwa fotowoltaiczne są coraz częściej wykorzystywane do napędzania produktów zasilanych energią słoneczną. Oto niektóre z nich:

Ładowarki słoneczne
* Ładowarki te mogą ładować niektóre z najpotężniejszych urządzeń elektronicznych, takich jak odtwarzacze mp3, telefony komórkowe i aparaty cyfrowe.
* Niektóre z wiodących firm na świecie używają ich do urządzeń elektronicznych, takich jak Nokia, Motorola, Samsung, Sony Ericsson i Palm / Treo.
* Te ładowarki składają się ze składanych paneli słonecznych o różnych mocach, takich jak 6,5 W, 12 W i 25 W.
* Są wykonane z wysokowydajnych ogniw słonecznych, które są kompaktowe i lekkie.
* Te ładowarki zasilane ogniwami słonecznymi mogą ładować latarnie, lampy błyskowe, telefony komórkowe, telefony satelitarne, urządzenia GPS, odtwarzacze MP3 i wiele innych.

Moduły słoneczne
* Moduły słoneczne to głównie monokrystaliczny krzem i składają się z ogniw słonecznych, które mają średnią wydajność konwersji 15% lub więcej i są dostarczane ze szkłem słonecznym i tylnym arkuszem Tedlar (TPT) i arkuszem EVA z tworzywa sztucznego fluorowego i dacron.

Radio słoneczne i korba Latarka
* Wielofunkcyjne funkcje radia słonecznego i mogą pracować na MW / FM / SW1 / SW2 MW: 530-1600 KHZ / FM: 88-108 MHZ / SW1: 3,8-10 MHZ / SW2: 11-17 MHZ
* Radio słoneczne działa na wbudowanym pojedynczym ogniwie słonecznym

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne