Strona głównaBudownictwoSposób przerobu drewna okrągłego na tarcicę

Sposób przerobu drewna okrągłego na tarcicę

Tarcica tarcicy nie jest równa. Na jej jakość i wygląd, ale także stopień odporności na odkształcenia wpływa znacząco rodzaj przetarcia. Można je wykonać na kilka sposobów, z których każdy daje odmienny efekt.

Jak przerobić drewno na tarcicę?

Klasycznym sposobem przerobu na tarcicę jest przetarcie jednokrotne. Polega ono na jednym przejściu traka lub, po którym z okrągłego drewna powstają deski lub bale, które nie są obrzynane. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przetarcia dwukrotnego, podczas którego wykonuje się pryzmowanie. Tutaj konieczne są dwa przejścia. W pierwszej kolejności przeciera się boczne części okrąglaka, czego efektem jest powstanie belki, czyli pryzmy. Dopiero taką pryzmę należy obrócić o 90 stopni i wykonać przetarcie na deski.

Innym sposobem tworzenia tarcicy jest wykonanie przetarcia stycznego. Polega ono na przecięciu okrąglaka równolegle do osi pnia. W efekcie tego zabiegu powstaje tarcica, na której bardzo wyraźnie zaznaczone są słoje drewna.

Przetarcie promieniowe wykonuje się wzdłuż promienia. W zależności od sposobu wykonania, koniecznych może być nawet sześć przejść traka. Jest to jednak rozwiązanie spotykane niemal wyłącznie przy bardzo grubych okrąglakach.

Inne sposoby uzyskania tarcicy to przetarcia połówkowe i krzyżowe. To pierwsze jest stosowane do uzyskania jakościowej tarcicy dębowej. Za to przetarcie krzyżowe pozwala na pozyskanie z okrąglaka czterech belek z krawędziami, w większości przypadków nie posiadających rdzenia.

Rodzaje przetarć ze względu na liczbę belek

Na to, w jaki sposób obrabiane są okrąglaki, wpływa liczba belek, które są z nich uzyskiwane. Możemy tu wyróżnić trzy różne rodzaje przetarć:

  • jednodzielne,
  • dwudzielne,
  • wielodzielne

Trzeba pamiętać, że w przypadku pozyskiwania z okrąglaka tylko jednej belki czy krawędziaka, zwykle podczas suszenia dochodzi do wyraźnych pęknięć skurczowych. Z kolei przetarcia dwudzielne są wykonywane przez rdzeń, który można pozostawić w uzyskanych belkach, które jednak mogą wówczas zmieniać swoje wymiary. Przetarcie wielodzielne to takie, z którego uzyskuje się co najmniej trzy belki.

Więcej na temat przerobu drewna na tarcicę na http://fachowydekarz.pl/sposob-przerobu-drewna-okraglego-na-tarcice/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne